SPALINOWE AGREGATY SPAWALNICZO-PRĄDOTWÓRCZE 220A – 400

   Spalinowe agregaty spawalniczo-prądotwórcze mogą być wykorzystywane zarówno jako agregaty prądotwórcze lub jako agregaty spawalnicze. Jako agregaty spawalniczo-prądotwórcze stanowią niezależne źródło energii elektrycznej przeznaczonej do ręcznego spawania stali i metali nieżelaznych (220A – 400A) przy użyciu odpowiednich gołych lub otulonych elektrod. Agregaty te służą do pracy w miejscach pozbawionych stałych źródeł energii elektrycznej. Spawarki pracują przy reżimie od 35 do 100%.

Budowa zespołów spawalniczych
          W skład spawalniczego agregatu prądotwórczego wchodzą:

– silnik spalinowy z rozruchem ręcznym lub elektrycznym, 
– prądnico-spawarka,
– zamknięta rama wraz z amortyzatorami metalowo-gumowymi,
– przewody spawalnicze 5 lub 10 m ( na zamówienie), 
– 2 lub 4-kołowe podwozie do przetaczania po utwardzonym terenie,
– podwozie pneumatyczne do przetaczania po nieutwardzonym terenie (na zamówienie), 

Silniki 
           Zastosowane w agregatach spawalniczo-prądotwórczych silniki spalinowe są tak dobrane i wyregulowane, że napędzane przez nie prądnice osiągają swoje optymalne parametry. Są to 4-suwowe silniki gaźnikowe, albo silniki wysokoprężne, jedno lub wielocylindrowe, pionowe rzędowe lub widlaste, chłodzone powietrzem. W wersjach podstawowych ich rozruch odbywa się za pomocą rozrusznika rewersyjnego typu recoil lub za pomocą rozrusznika elektrycznego. Poza tym silniki charakteryzują się równomierną pracą, zapewniając stabilizację nastawionej prędkości obrotowej przy równomiernym obciążeniu. 

Prądnico-spawarka 
          Prądnico-spawarkę stanowi standardowa samowzbudna, jednołożyskowa, bezszczotkowa prądnica o konstrukcji tradycyjnych prądnic synchronicznych. Prądnice spawają prądem wyprostowanym (DC) o maksymalnym prądzie spawania od 220A do 400A. 
Prądnice są wyposażone w pulpit, na którym znajdują się m.in. następujące urządzenia:
– wielostopniowy przełącznik regulacji prądu spawania,
– przełącznik zakresu prądu spawania, MIN, MAX,
– szybkozłącza przewodów spawalniczych, 
– gniazda 230 V (2P+Z) i 400 V (3P+N+Z),